jQuery به عنوان معروفترین و پرکاربرد ترین تابع مورد استفاده در jQuery است

● ابزار‌های مفیدjQuery

jQuery به عنوان معروفترین و پرکاربرد ترین تابع مورد استفاده در jQuery است. اگر چه استفاده از تابع ($) به عنوان یکی از ابزار‌های پوششی که توانایی دسترسی مستقیم به هر کدام از عناصری که در نظر داریم تا عملیاتی بر روی آن انجام دهیم ، کمک شایانی به ما می‌کند ولی تنها راه برای انجام وظایفی که انتظار داریم jQuery در یک صفحه انجام دهد، نیست.

البته در اینجا باید با این نکته اشاره کنیم که ما اکنون هدفمان این نیست که به کارکرد و عملکرد این توابع در این بخش بپردازیم و هر کدام از آنها را معرفی کنیم، بلکه به دلیل اهمیت آنها و اینکه در برخی مثال‌هایی که در ادامه مبحث به آنها اشاره و استفاده خواهیم کرد، اکنون آنها را معرفی می‌کنیم و توضیحاتی در مورد نحوه کارکرد آنها می‌دهیم و در جای خود به معرفی و بررسی این توابع خواهیم پرداخت.

نشانه گذاری‌هایی که برای این توابع استفاده شده است، شاید در ابتدا کمی‌عجیب به نظر برسد. بگذارید تا بحث را با ذکر مثالی باز تر کنیم، به عنوان مثال، برای قطع زائده‌های (trimming) یک رشته فراخوانی یک تابع به صورت زیر کفایت می‌کند:

▪ (یک رشته).

به یاد داشته باشید که کاراکتر $ به عنوان یک شناسه عمل می‌کند، اگر استفاده از کاراکتر $ کمی‌برای شما عجیب و پیچیده است، می‌توانید از روشی دیگر که قبلا هم به آن اشاره شده است، استفاده کنید:

▪ (یک رشته) jQuery .trim

دراین مثال کاملا می‌توانید به این نکته پی ببرید که استفاده از تابع trim می‌تواند به دو روش استفاده شود ، استفاده از کاراکتر $ و یا استفاده از کلمه jQuery در ابتدای فرا خوانی تابع مورد نظر.

توجه کنید که این عناصر در مستندات jQuery به عنوان utility functions شناخته و معرفی می‌شوند با اینکه همانطور که مشاهده کردید روش استفاده از آنها دقیقا همانند همان نمونه معروفی است (()$) که پیشتر به آن اشاره شد.می‌توانید برای دسترسی به لیست کامل مستندات jQuery به این آدرس docs. jQuery.com مراجعه کنید.

در بخش‌های بعد بیشتر در مورد معرفی و استفاده از این توابع صحبت می‌کنیم، اما بگذارید اکنون در مورد یکی دیگر از وظایفی که توابع در jQuery بر عهده دارند صحبت کنیم.

●حاضر سازی و اداره یک سند

زمانی که در مورد جاوااسکریپت نامحسوس صحبت کردیم به این نکته اشاره کردیم که این روش تاکید زیاد بر روی جدا سازی حالت‌ها و رفتار یک عنصر از ساختار همان عنصر به طرز نامحسوسی دارد ، همینطور به این نکته اشاره کردیم که می‌توان از خارج از یک صفحه کنترل کاملی بر روی هر کدام از عناصر موجود در صفحه داشت.

برای دستیابی به این هدف، ما نیاز به راهی داریم تا عناصر DOM صفحه قبل از آنکه عملیات مورد نیاز روی آنها انجام شود به صورت کامل بارگذاری و یا اصطلاحا “لود” شوند.

در مثال ایجاد سطر‌های راه راه در یک جدول، جدولی یا جداولی که می‌خواهیم سطرهای آن به صورت یک در میان با رنگ‌های متفاوت نمایش داده شوند، باید کاملا در صفحه لود شوند تا عناصر DOM بتوانند بر روی آنها عمل کنند.

روش سنتی که برای این کار انجام می‌شود استفاده از اداره کننده onload در زمان لود صفحه برای دستیابی به این هدف است، این روش باعث می‌شود بعد از اینکه صفحه کاملا لود شد عملیات خواسته شده بر روی عناصر صفحه انجام شود.

دستوری که جهت نمایش “راه راه” سطر‌های یک جدول مورد استفاده قرار می‌گیرد، چیزی شبیه به این دستور خواهد بود:

window.onload = function})(“tabletr:nth-child(even)”).$

;{addClass(“even”);

استفاده از این خط دستور باعث می‌شود تا بعد از اینکه صفحه کاملا لود شد، سطرهای جدول مورد نظر، به صورت یک در میان با رنگ متفاوت نمایش داده شود. شاید به عنوان یک کاربر معمولی که از یک صفحه وب بازدید می‌کنید بارها به این نکته برخورد کرده باشید و هیچ وقت به این نکته توجه نکرده باشید که این عملا یک نقص بزرگ در صفحاتی است که بارها از آن بازدید کرده اید.

در اوایل پیدایش وب کوششهای انفرادی درجهت ایجاد یک سایت معمول نبود . در خیلی از کمپانیها ، مدیر سیستم وظایف توسعه و ذخیره سازی وب را تنظیم می کرد . حتی هنگامی که کمپانیها در خواست کمک می کنند اغلب به اصرار دارند که یک پیمانکار تمامی وظایف از ایجاد فایلهای گرافیکی تا برنامه نویسی را انجام دهد .

با توسعه روز افزون وب و به طبع آن پیچیده شدن آن فرآیند توسعه انفرادی بطور محسوس از بین رفته است . امروزه توسعه دهندگان وب بطور معمول وظایف خود را بصورت سیستمی انجام می دهد . ترکیب این تیم ها ممکن است در کمپانیهای مختلف متفاوت باشد ولی همه آنها ویژگی های مشترکی دارند . در این فصل درباره مراحل توسعه وب و ابزارهای طراحی آن بحث خواهیم کرد .

● تیم طراحی

مفهوم تیم در محیطهای کاری جدید نیست . به هر جهت به تازگی تیم هایی برای توسعه وب ایجاد شده است. انفرادی بودن توسعه وب در سالهای قبل بدلیل نداشتن علم کافی در مورد تکنولوژی وب و محدود بودن سرمایه علمی و مدیریت و منابع توسعه بود.

ولی امروزه دیگر به آنگونه نیست و مدیریت به عنوان یک نیاز برای تکنولوژی توانای وب ضرورت دارد و تیم طراحی برای پروژه های وب توسعه آن سازماندهی و به کار برده می شوند .

بی شک داشتن نیروهای خلاق در زمینه های متفاوت بطور انکارناپیذیری مفید است .

جمع شدن این نیروهای خلاق تمرین خوبی است و اگر پروژه وب همین چرخه را در پروژه های تجاری دیگر نیز دنبال کند نتیجه آن امیدوار کننده خواهد بود .

کارشناسی در نقاط زیر می تواند در خیلی از تیم های طراحی چند گانه نشان داده شود .

▪ مدیریت پروژه

▪ نوشتن و ویرایش

▪ طراحی گرافیک

▪ تکنولوژی

بازاریابی

درباره مدیریت

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • سه × یک =